JFK - průvodce pro začátečníky

Jak to vlastně vzniklo?

Po sametové revoluci u nás nastal opravdový boom fantasy a sci-fi knih. Překládalo se ve velkém a i čeští autoři přikládali snaživě ruku k dílu. Právě v těchto letech byly u nás velmi populární sci-fi série Mark Stone, nebo Perry Rhodan. Kdo zapátrá jistě mezi jednotlivými díly těchto seriálů najde i dílka českých autorů.

A právě tady zakročili dva známí autoři Miroslav Žamboch a Jiří Walker Procházka, kteří si řekli, že zahraniční série jsou sice fajn, ale chtělo by to něco našeho. Talentovaných autorů máme přeci dost a natěšených čtenářů taky. A právě na motivy Marka Stona nebo Perryho Rhodana tak vznikla první česká původní sci-fi a fantasy série Agent JFK

Kdo v tom vůbec hraje?

Jak asi název napovídá v této sérii půjde hlavně o Agenta JFK. JFK, celým jménem John Francis Kovář (ano je to Čech i když původ je trochu složitější)  je válečný veterán , bývalý člen speciálních jednotek rychlého nasazení a mezinárodní vojenské diplomatické jednotky podřízené nejvyššímu velení NATO. Svou vojenskou kariéru ukončil v hodnosti kapitána české armády a poté dostal nabídku stát se členem úderného týmu Agentury EF.


Aby v tom nebyl JFK sám obklopuje ho velké množství dalších agentů (Vincent Vega, Frank Boorman, Andrea Le Vilefort atd.) Tuhle bandu doplňuje také Johnova nadřízená Ljuba Bytewská a profesor von Wonder. A abychom nezapoměli bez pořádného záporáka by to nebylo přece ono. Tuhle roli tu zastává Xaverius Hawk (Bývalý člen Agentury, který se snaží ovládnout jednotlivé světy. Proč? To nikdo neví) zkráceně X-Hawk.

To asi tak ve zkratce s kým se budete setkávat

O co tady jde?

Ve chvíli kdy se JFK přidá k Equilibri Ferrarius, tj. Kováři rovnováhy vrhá se po hlavě do akcí nad kterými zůstává rozum stát, a které by mu s přehledem záviděl i agent jejího veličenstva James Bond (mimochodem s ním se taky setkáme).
 
Kováři rovnováhy mají za úkol udržet rovnováhu ve vesmíru a aby to nebylo tak jednoduché, přidejte si k tomu nekonečné množství paralelních světů, minulost i budoucnost. Z toho je jasné, že to nebude žádný med, obzvlášť když jim život znepříjemňuje X-Hawk.
 

Kam se všude podíváme?

Na místa známá i neznámá, do historických dějin, ale i do vzdálené budoucnosti. Jak sem říkal představivost našich autorů nezná mezí a tak vysílají Johna na opravdu prapodivná místa. Představte si Šumavu trápenou kůrovcem, nic zvláštního řeknete si, jenže co když je ten kůrovec velký jako panelák, to je panečku jiná. To je jen jedna u umírněnějších ukázek co na čtenáře čeká.
Na opačný pól se řadí jeden z nejkontroverznějších dílů z pera Ondřeje Neffa, který vyšle JFK napříč minulostí až do doby kdy byl ukřižován Ježíš Kristus. Opět vcelku normální, ta pravá zábava ovšem začne když k Ježíšovi přidáte Jamese Bonda a motorovou pilu.
 
Míst a osobností se kterými se setkáme je opravdu hodně a tak dostáváme záruku, že si vybere opravdu každý. Vždyť ve které jiné sérii se setkáme s Ježíšem stejně snadno jako s elfy z Pána prstenů, nebo Čapkovi Mloky?
 

Jak si stojí u čtenářů?

V době svého vzniku byla série opravdu velmi oblíbená. Dnes, po více než třiceti dílech, se již takové pozornosti netěší. Ovšem i přesto má stále početnou fanouškovskou základnu, kterou najdeme například na jfk-fans.cz
 
Přeci jen každá série, která má takový počet dílů má svá silná i slabá místa. A je pravda, že postupem času začala pomalu ztrácet dech. To ovšem nechtěl dopustit JWP, který se nebál radikálního řezu a v dvacátém sedmém dílu postavil vše vzhůru nohama a dal tak Kovářovi nový impuls, který zatím drží.
 
Rozhodně nečekejte od této série nějakou hlubokomyslnou literaturu. Je to brak, ovšem brak který se za to čím je vůbec nestydí a dokáže zpříjemnit cestu do práce pořádnou porcí akce, hlášek a osobitého humoru, který přináší každý z autorů.


SVŮJ SVĚT SI MUSÍME ZASLOUŽIT

Text je převzatý z blogu Petra Čapka

Komentáře

Obrázek uživatele Kyra

Hele, co na nějakém Conu (třeba na FFku) udělat přednášku JFK pro začátečníky? Klidně bych se toho ujala, jenže šéfová se zatím tváří tajuplně a tak netuším, jestli vůbec budu mít dovolenou.

Smrt je třeba milovat.

Obrázek uživatele Brmboš

Ahoj,
osvěta by se jistě hodila, co by ne. A pokud se do toho chceš pustit myslím, že by nikdo nebyl proti.
Jen se připrav na menší účast, protože tohle není téma které je masově rozšířené.
Taky by nebylo od věci zlanařit třeba JWP aby tě tam podpořil - už jeho jméno přiláká lidi.
Zkus ho oslovit a uvidíš.

Obrázek uživatele Kyra

čili přednášku bude mít JWP, protože ten nikoho jiného nepustí ke slovu ;)

Smrt je třeba milovat.

Obrázek uživatele Brmboš

Tož to nee, Jirku musíš spoutat, dát mu roubík, opít ho, zabavit nebo jakoukoli kombinaci toho co by jej nepustilo ke slovu.

Obrázek uživatele Kyra

jestli by to na něj platilo. Znáš ho. Co ho udělat jako panáka - vycpat a postavit někam do rohu?
A nebo poprosíme Klárku, aby ho během přednášky pravidelně umlčovala a pustila ke slovu jen příležitostně ;)

Smrt je třeba milovat.

Obrázek uživatele Brmboš

No a co třeba papírový panák z vlnité lepenky v životní velikosti?
No jsi holka šikovná a věřím, že si poradíš.

Obrázek uživatele Kyra

jestli vůbec na FFko pojedu. Pokud mi šéfová neschválí dovolenou, tak mám smůlu...
Ale zkusím dát něco dohromady a případně si budu psát o konzultaci ;)

Smrt je třeba milovat.

Obrázek uživatele Brmboš

Taky nevím, zda pojedu na Festival fantazie. Nejde ani tak o volno (stejně jezdím jen na druhou sobotu a přespím do neděle), jako spíš na důvod tam jet.
Poslední dobou tam spíš než za pořady, jezdím pokecat s lidma co znám, dát si pivo, víno, nebo jiné dobré pití a posedět.
Takže kdo pojede...............?

Obrázek uživatele Brmboš

Na letošním FF bychom mohli pokřtít další počinek v sérii JFK. Kniha sice mla už být na světě, ale teď to vypadá, že to do FF tak akorát stihneme.
V tuto chvíli nemohu ani naznačovat, ale myslím si že to bude jedinečná věc a skvělé počtení.

Tak je tu někdo kdo by se zůčastnil? (aby to mělo vůbec cenu)

Obrázek uživatele Kyra

Nakonec to vypadá, že tu dovolenou dostanu, takže na FFko pojedu a křtu bych se ráda zúčasnila :) (pokud mi do toho něco nevleze, jak je poslední dobou poněkud nechutným zvykem)

Smrt je třeba milovat.

Obrázek uživatele Lmslaver

...začínám o FF vážně uvažovat.

Obrázek uživatele Lmslaver

Jeden můj známý se mě ptal co to je ten JFK a já jsem mu dal instruktáž, podobnou jako je tady v tomhle článku. Nechtěl se pouštět do celé série od začátku, tak jsem mu to doporučil číst aspoň od restartu (Dlouhý černý úsvit). Zalíbilo se mu to a už se začal zajímat i o starší díly. Takže takové článečky, nebo přednáška na Conu má určitě smysl.